Nimble Patch, Loose fit, Stl 116, H&M
Produkten är tyvärr slut i lager. :(
Byxan som fått en andra chans. Denna byxan har antingen skönhetsfel eller små skador som gör att den plockats bort från vårt ordinarie sortiment. Men den har samma slitstarka cordura tyg som våra andra byxor.
Knäna är förstärkta med en cordura denim, som har mycket högre slitstyrka än vanlig denim. Byxan är även nedläggningsbar och kan förlängas med 3 cm. Se video
Skönhetsfel/skador/slitningar
- Mörka fläckar på vänster framben
Modell
- Lös modell
- Mjuk joggersdenim tyg
- Elastiskt mudd i midjan
- Detaljsnöre
- Ljusblå
Tvättanvisningar
- Maskintvätt max 40°
- Tvättas med liknande färger
Material
- Cordura; 54% Polyamid/Nylon, 43% Bomull, 3% Elastan
Remake i Sverige.
När du köper dessa jeans har du gjort ett medvetet val som bidrar till en hållbarare värld. Genom att köpa denna byxa istället för en nyproducerad byxa, minskar du klimatpåverkan genom reducerad vatten- och kemikalieanvändning samt mindre utsläpp av växthusgaser.
Denna byxan har redan haft ett aktivt och roligt liv innan vi har förädlat den och gett den en remake. Denna byxan har antingen skönhetsfel eller små skador som gör att den plockats bort från vårt ordinarie sortiment.